Veszprém vármegyei ÉRTÉKTÁR

A TAPOLCAI MALOM-TÓ ÉS KÖRNYÉKE
A Malom-tó a Tapolca-patak duzzasztásával jött létre, melyet már a rómaiak is használtak vízimalom működtetésére. Vize nagyjából állandó hőmérsékletű, 18 Celsius fok, ezért még télen sem fagy be. Közvetlenül a tó mellett – melyet egyébként Nagy- vagy Felső-tónak is neveznek – található az úgynevezett Kis- vagy Alsó-tó, amit azért hoztak létre, hogy egy második malmot is hajtsanak vele. A tó vize közvetlen összeköttetésben van a türkiz színű, karsztvizes Tapolcai-tavasbarlanggal.
ÁLLAMI SZÍVKÓRHÁZ
Balatonfüredre közel 300 éve járnak gyógyulást keresni a beteg emberek. A szénsavas források vizét már a 18. században is használták fürdőzésre és ivókúraként. A 20. század elején jelentős fejlődés vette kezdetét: 1912-ben Hajdu Tibor főapát megteremtette a mai Füred legnagyobb intézménye, a Szívkórház elődjét, a 159 szobás Erzsébet-szanatóriumot, és megépíttette a szénsavas – később róla elnevezett – Tibor-fürdőt. A Balatonfüredi Állami Szívkórház 1970 óta végzi országos és regionális ellátás keretében a szív- és érrendszeri betegek rehabilitációs kezelését.
TIHANYI LEVENDULA
A tihanyi levendula olyan hívószó, amelyről mindenkinek Veszprém vármegye jut eszébe. Az 1920-as évek közepén dr. Bittera Gyula telepítette Magyarországon az első levendulaültetvényt, amely korábban csupán a középkori kolostorkertekből volt ismert növény. Tihany speciális, félsziget-jellegének – a napsütéses órák magas számának és az alacsony csapadékmennyiségnek – köszönhetően az itt aratott levendula illóolaj-tartalma igen magas.
A VESZPRÉMI KÉZILABDA
E sportág a hatvanas évek közepén indult hódító útjára, amikor a Veszprémi Vasas női együttese feljutott az NB I-be. 1970-ben Bakony Vegyész TC néven megnyerte a bajnokságot, három év múlva pedig Magyar Népköztársasági Kupa-győzelmet aratott az együttes. Azóta jó néhány bajnoki érem került a klub dicsőségvitrinjébe. Ugyancsak számos
kimagasló eredménnyel büszkélkedhet a férfi szakág is. A sikerek hatására nagyon sok fiatal kezdett el kézilabdázni nem csupán Veszprémben, hanem a környező településeken is, Nemesvámoson, Zircen, Úrkúton, Várpalotán, Balatonfüreden, Ajkán és Tapolcán.
A PÁPAI ESTERHÁZY-KASTÉLY
Esterházy Ferenc 1743-ban monumentális rezidenciát terveztetett Franz Anton Pilgrammal a védelmi funkcióját elveszítő pápai vár helyére. A vizesárokkal körbevett épület látványtervét őrzi a kastély Nádor-termének falát díszítő freskó. Ez az elképzelés végül nem valósult meg teljes egészében, ugyanis a birtokot megöröklő Eszterházy Károly figyelmét inkább egyházi építkezései kötötték le. A barokk kastély építése 1784-ben fejeződött be, a kivitelezési munkálatokat a kor jeles mesterei – Grossmann József és Fellner Jakab – vezették.