Veszprém vármegye él a lehetőségekkel

Veszprém Somló hegy

A TOP Plusz kínálta pályázatok forráskerete alkalmat teremt a régió kisebb-nagyobb települései számára a dinamikus fejlődésre. Az eddig elért eredményekről Polgárdy Imre, a Veszprém Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke számolt be magazinunknak.

– Hol tart a 2021–2027-es uniós ciklus TOP Plusz programjának megvalósítása a vármegyében? 

– Az új uniós tervezési ciklus területi alapú fejlesztéseinek keretrendszerét a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz határozza meg.

   Veszprém vármegye TOP Plusz indikatív forráskerete 80,250 milliárd forint ebben az időszakban. Tudtak pályázni a településeink kerékpárutak építésére, csapadékvíz-elvezetésre, bölcsődei, óvodai férőhelybővítésre, önkormányzati épületek energetikai fejlesztésére, helyi, térségi, valamint aktív turizmusfejlesztésre, helyi gazdaságfejlesztésre, belterületi utak felújítására. Továbbá a kormányzati elképzelésekkel összhangban klímatudatos, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást célzó projektek megvalósítására, 4 és 5 számjegyű utak fejlesztésére. Ezek a pályázati lehetőségek nagyrészt le is zárultak.

– A Versenyképes Járások Program milyen lehetőségeket kínál a vármegye településeinek?

– A tavaly ősszel meghirdetett, a térségi szemléletű területfejlesztést középpontba állító Versenyképes Járások Program kiemelt célja, hogy több település helyzetét egyszerre javító, és ezáltal a lakosság minél nagyobb részét érintő fejlesztések valósuljanak meg a jövőben. 

   Ebben a programban járásonként 250 millió forint, illetve – ahol megyei jogú város a járás székhelye – 500 millió forint fejlesztési keret áll rendelkezésre.

   A fejlesztési igények benyújtására április 9-ig volt lehetőségük a települési önkormányzatoknak konzorciumi együttműködésben vagy önkormányzati társulásként. A benyújtott fejlesztési igényeket a Járási Fejlesztési Fórum tárgyalja meg, és a járási keret kétszeresének mértékéig javaslatot tesz a miniszternek azok támogatására. 

   Bízunk abban, hogy minél több önkormányzat felismeri az együttműködésben és a kooperációban rejlő, eddig kiaknázatlan lehetőségeket, és minél többen élnek a települések iparűzési adótöbbletét, valamint a kiegészítő költségvetési forrást magában foglaló Területfejlesztési Alap támogatásával.

   A Fejlesztési Fórum elnökeként jómagam, illetve a vármegyei közgyűlés alelnökei tájékoztató fórumokat is tartottunk a polgármesterek számára annak érdekében, hogy az önkormányzatok megfelelő információk birtokába kerüljenek a sikeres megvalósítás érdekében. Tapasztalataink szerint a közös gondolkodás már a tájékoztató fórumok előtt megkezdődött a települések polgármesterei részéről, helyenként már a fejlesztési igények is körvonalazódtak. Bízunk abban, hogy minél több olyan projekt valósulhat meg a program keretében, amelyek a térségi közszolgáltatásokat, a gazdaságfejlesztést, a település-üzemeltetést vagy a térségi alapinfrastruktúra és elérhetőség fejlesztését célozzák és segítik elő a vármegyei járásokban.

– 2023-ban Veszprém volt Európa Kulturális Fővárosa. Hogyan profitáltak ebből a vármegye települései?

– A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Program megvalósításához Veszp-rém vármegyéből 92 település csatlakozott, az EKF csapata pedig kiváló partnerekre talált településeinkben. Nagyon örülök, hogy részt vállaltak a megvalósításban, és felismerték a programban rejlő lehetőséget az itt élők számára. Ennek köszönhetően összesen 273, a régiót érintő kulturális és infrastrukturális projektelem valósulhatott meg több mint 8,5 milliárd forint összegű elnyert régiós támogatással.  

   Múlt év januárjában egy ünnepélyes nyilatkozatban tettünk hitet a régió és az EKF Program sikere mellett a Somogy és Zala vármegyei önkormányzatok, valamint a Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzat közgyűléseivel. Hisszük ugyanis, hogy a céljaink közösek. Régiónkat értékes, erős közösségek alkotják, a táj, az épített környezet, a kultúra, a hagyományok és az a gazdag örökség, ami itt fellelhető, nemcsak a saját, helyi identitásunkat erősíti, hanem az alkotó közösségeken keresztül, a művészet és a kultúra közvetítésével szélesebb körben is meg tudja mutatni azokat az értékeket, amelyek a várost és a régiót az elmúlt évszázadokban formálták és formálják most is. Településeink sikerét is az mutatja, hogy a programévben 3500-nál is több kulturális esemény valósulhatott meg 24 különböző műfajban, a programok 80%-a pedig ingyenesen volt látogatható.