Veszprém folyamatosan változik, megújul

Veszprém

A megyei jogú város gazdag történelmével, számos látnivalójával, továbbá a Bakonnyal és a Balatonnal kiegészülve páratlan egységét kínálja a kiegyensúlyozott, békés és szabad élet minden feltételének. Porga Gyula polgármestertől kértünk interjút.

– Ha néhány jellegzetességével kellene bemutatnia Veszprémet, melyek lennének ezek, és miért? Hogyan lehetne megragadni a város szellemiségét?

– A Királynék városa hangulatát egy jó néhány éve készült turisztikai kutatásra alapozva tudom a legjobban bemutatni. Akkor megkérdezték a Veszprémbe látogató turistákat, hogy ők milyennek látják a várost. Veszprémről egy szakállas, bölcs, idős professzor jutott a többség eszébe. Aztán hat-nyolc év múlva újra megismételtük ezt a kutatást, és akkora már egy negyven év körüli, elsősorban a művészetekkel foglalkozó hölggyé változott át a városunk. Nem csupán megfiatalodtunk tehát, hanem karaktert is váltottunk.

   Veszprém napjainkban is egy „alkotó hölgy” képét mutatja az idelátogatóknak. Azt szoktuk mondani egyébként, hogy Veszprém az a város, amelyik már több mint 1000 éves, de mégsem öregszik.

   Úgy érzem, hogy a megújulási képesség fontos jellemzője városunknak. Hogyha a több mint ezeréves történelmünket nézzük, akkor mindig voltak nagy fordulópontjaink, és Veszprém mindig képes volt a változásra.

   Éveken át sokat töprengünk azon, hogy mi legyen Veszprém szlogenje, mi az, ami tömören leírná a városunk lényegét. Igazából még nem találtunk erre egy rövid jelmondatot, mert az erősségünk éppen a sokszínűségünkben rejlik. A turisztikai kínálatunk színes, ugyanúgy, mint a helyben lakóknak rendelkezésre álló kulturális kínálat.

   Veszprém a gyereket nevelőknek, a családosoknak is értékes, izgalmas tud lenni, az idősebbeknek szintén, és persze a vállalkozóknak is nagy lehetőségeket kínál. 

   Néha egy kicsit szeles ez a hét dombra épült város, nemritkán a föl-le tartó utcákon sétálva még a klíma is megváltozik. Veszprémet szerencsére nem lehet beskatulyázni.

– Veszprém 2023-ban viselte az Európa Kulturális Fővárosa címet. Nemcsak az ország, de Európa fókuszában is volt a Királynék városa. Mi történt azóta?

– 2023-ban elindítottunk több olyan intézményi programot és rendezvénysorozatot, amelyeket azóta is izgalommal figyelünk: vajon mennyire maradnak hosszú távon is sikeresek? Az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ szinte állandóan telt házzal működik, a Gyárkert pezseg, és a város többi új kulturális intézménye is megtalálta közönségét. Néhány hónappal ezelőtt nyitottuk meg a CODE Digitális Élményközpontot, amely huszonegyedik századi immerzív vetítési technológiát felhasználva hozza el számunkra a művészeteket, itt a látvány szinte körbeölel bennünket.  Gyerekprogramok várják a kisebbeket, a felnőtteknek pedig az európai és a hazai művészet legjobbjait mutatjuk be. A Várbörtön-kiállítás ugyancsak sikeres: a bűn és büntetés viszonyáról alkotott egyedi megközelítésű üzenete sokakat megragad.

   A Tour de Hongrie egy szakaszának idén már másodszor adunk helyet, és 2026-ban is visszavárjuk az ország legnagyobb bringaversenyét. A MOZ.GO, a Magyar Mozgókép Fesztivál mellé idén csatlakozik egy természetfilm és természetfotó fesztivál is. Eközben végéhez közeledik a Vár többéves megújítása is: évszázadok óta nem látott ragyogású épületek várják majd a vendégeinket.

– Veszprém azonban nemcsak a kultúra területén frissül folyamatosan, hanem egyik alapítóként létrehozta a Pannon-tengely nevű együttműködést, ami három dunántúli várost fog össze.

– Itt, a Dunántúlon számos kihasználható lehetőség akad, ezért is döntöttük el Székesfehérvárral és a Zalaegerszeggel közösen, hogy egy újfajta, a szinergiákat kereső közös építkezésbe kezdünk. A három város sok tekintetben hasonló lehetőségekkel rendelkezik, de történelmünkben is létezik számos közös pont, – már a Rómába vezető főutak is rajtunk át vezettek.

   A három város alkotta Pannon-tengely egy olyan gazdasági erőforrásává válhat a magyar nemzetgazdaságnak, amely nem csupán hazánk nyugati részét, hanem az ország egészét dinamizálhatja. A városaink önmagukban is jelentős szerepet játszanak a magyar nemzetgazdaságban, hiszen, ha a 25 megyei jogú város gazdasági erejét rangsorba állítják, akkor Székesfehérvár a harmadik, Veszprém a 12., Zalaegerszeg pedig a 14. helyet foglalja el.

   Ezek, az európai léptékben kisvárosnak számító települések egyenként nem képesek jelentős innovatív eredményeket elérni, ezért szükség van hálózati együttműködésre és gondolkodásra. Az ilyen közös gondolkodás sikerét egyébként az Európa Kulturális Fővárosa program már egyértelműen bizonyította, – akkor 114 település gondolkozott, dolgozott együtt.

   Ha megtaláljuk Székesfehérvár, Veszprém és Zalaegerszeg között a „win-win helyzeteket”, akkor a három város egymást segítve, gazdaságilag is együttműködve, a kormány segítségével és támogatásával egy új fejlődési szakaszba léphet.

   A három városnak azonban nemcsak magyarországi versenytársai vannak, így amikor elhelyezzük magunkat a térképen, akkor osztrák, szlovén és szlovák városokkal mérjük össze magunkat. Öt évvel ezelőtt azt a célt tűztük ki Veszprémben, hogy 2030-ra Európa legélhetőbb településeinek toplistáján leszünk. Most félidőben vagyunk, és kitűzött céljaink kétharmadát már elértük.

– A város napi szinten is keresi a megújulást, igyekszik az idei szűkösebb költségvetés mellett is sikeres lenni.  Sikerül ez?

– Legyen Veszprém még hatékonyabb, – ez a célunk azzal, hogy a közgyűlés nemrég a városi cégek összevonásáról döntött. Az elmúlt években számos önkormányzati cég jött létre egy-egy projekt megvalósítására, és ezek lezárása után a vállalkozások már csak kisebb feladatokat láttak el, alig néhány emberrel. Hamarosan tehát két erős gazdasági társaság felel majd Veszprém működésért: az egyik a város üzemeltetésére, a másik a vagyongazdálkodásra figyel. Fontos, hogy az eddigi dolgozókat az új cégek megtartják, illetve átveszik, tehát nem leépítésekkel spórolunk, hanem hatékonyabban szeretnénk dolgozni.

– Jövőre pedig, ha a pályázat sikeres lesz, egy újabb jelentős címet viselhet majd Veszprém…

– Igen, nagyon készülünk az Európa Sportrégiója cím elnyerésére. A már bizonyított mintát használjuk, és a Bakony-Balaton régió településeivel együtt szeretnénk a mozgás és az egészséges életmód népszerűsítésére felhasználni ezt az újabb címet. Nem az élsportról szól majd a pályázatunk, hanem a jól, harmóniában megélt mindennapokról, arról, hogy tovább javuljon az életminőségünk Veszprémben.