Szabálykövetők a vármegye önkormányzatai

A költséghatékony működést, valamint az állampolgárok megelégedettségének szolgálatát helyezi munkájának középpontjába a Veszprém Vármegyei Kormányhivatal. Erről beszélgettünk Takács Szabolcs főispánnal.
– Milyen változások történtek az elmúlt időszakban a kormányhivatal munkájában?
– A legjelentősebb szervezeti változás az volt, hogy 2024. október 1-jétől a kormányhivatal kibővült a Tűzvédelmi és Iparbiztonsági Hatósági Főosztállyal, amely gyakorolja a tűzvédelmi, valamint a veszélyes üzemek engedélyezésével és felügyeletével kapcsolatos hatósági és szakhatósági hatásköröket.
Mindemellett jelentkeztek olyan rendkívüli feladatok is, amelyek változást eredményeztek az általános munkavégzésben. Ilyen volt a 2024-es önkormányzati választásokhoz kapcsolódó feladatellátás. A hatóság és az önkormányzatok közötti közvetlen és jó együttműködés fenntartása alapvetően fontos, így a választásokat követően is törekedtünk arra, hogy szakmailag minél több segítséget és iránymutatást nyújtsunk számukra annak érdekében, hogy az érintett településeken gördülékenyen valósuljanak meg a polgármesterváltással járó átadás-átvételi eljárások. Főbb feladataink közé tartozott az alakuló ülések előkészítése, a hivatali struktúra felülvizsgálata, valamint az új hivatalok megalakításának az előkészítése.
Az építésügyi szakterületet érintően a 2024-ben hatályba lépett átfogó, új jogi szabályozás egységes jogértelmezését és a jogalkalmazás kialakítását elősegítő folyamatos és rendszeres egyeztető munka szintén fontos változás volt a munkavégzésben. A Digitális Állampolgárság Program bevezetésével járó feladatok, valamint a több település helyzetét javító, illetve az adott járás lakosságának minél nagyobb hányadát érintő fejlesztések támogatását segítő Versenyképes Járások Programhoz kapcsolódó feladatellátás ugyancsak prioritást jelentő részei az utóbbi időszak kormányhivatali tevékenységének.
A kormányhivatali dolgozókat érintően nagy öröm volt számomra, hogy – Navracsics miniszter úr döntéseinek köszönhetően – a tavalyi évben több olyan pozitív változást sikerült bevezetnünk, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy a dolgozók munkakörülményei még jobbá váljanak a kormányhivatalban, ilyen például a kormányablak ügyintézőinek ruhapénze vagy a pihenőnapok számának növekedése.
– Melyek az idei esztendő kiemelt feladatai?
– Legfontosabb célunk, hogy minél költséghatékonyabban biztosítsuk a hivatali működést olyan módon, hogy a hatósági feladatokat – a hatályos jogszabályok mentén haladva – úgy lássuk el továbbra is, hogy az az állampolgárok megelégedettségét szolgálja. Az idei év legnagyobb fejlesztése a hamarosan elkészülő új kormányablak Révfülöpön, amely nemcsak a révfülöpiek, hanem a térségben élők számára is könnyen és gyorsan elérhetővé teszi a hivatali ügyintézést. A három munkaállomásos kormányablak komfortos körülmények között, kellő ügyféltérrel ellátva szolgálja majd ki az ügyfeleket.
A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal vezetőjeként kiemelten fontosnak tartom az állampolgárok segítése mellett a vármegye gazdasági szereplőinek támogatását, mivel tevékenységükkel nagymértékben hozzájárulnak Veszprém vármegye fejlődéséhez. A kormányhivatal mint szervező és lebonyolító vesz részt a Versenyképes Járások Programban, amely új lehetőségeket és lendületet nyújthat a vidékfejlesztésben, de az idei évben elérhető számos olyan egyéb támogatás is, amely a vármegye további gazdasági növekedését segítheti elő. Folytatódik az agrár- és vidékfejlesztési támogatások körének bővülése, amellyel kapcsolatban a kormányhivatal Agrár- és vidékfejlesztést Támogató Főosztálya szakszerű és gyors tájékoztatást nyújt az ügyfelek számára.
– Mennyire jogszabálykövetők a vármegye önkormányzatai?
– A kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárásának célja a helyi önkormányzatok képviselő-testületei, bizottságai, polgármesterei, társulásai, valamint jegyzői működésének vizsgálata jogszerűség szempontjából. A kormányhivatal vizsgálja az érintettek működésének, döntéshozatali eljárásának, döntéseinek jogszerűségét, továbbá jogalkotási, illetve jogszabályon alapuló feladatellátási kötelezettségének teljesítését. Ennek szellemében egyrészt ellenőrzi a helyi önkormányzatok képviselő-testületei üléseiről felterjesztett jegyzőkönyveket, valamint az önkormányzati rendeleteket, másrészt jogszabálysértés esetén a kormányhivatal leggyakrabban törvényességi felhívás kibocsátásával hívja fel az érintett önkormányzat figyelmét a jogszerű állapot helyreállítására. Az ellenőrzések tapasztalatai alapján megállapítható, hogy Veszprém vármegyében az önkormányzatok döntően jogszabálykövetők, amelyet a kormányhivatal munkatársai rendszeres szakmai segítségnyújtással támogatnak.