Minden korosztálynak élmény az ópusztaszeri park
Egész évben látogatható, és látogatják is az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot. Se szeri, se száma az újdonságoknak, programoknak. Az ide érkezők kiszolgálásának színvonalát emelő, a látnivalók sorát gazdagító fejlesztésekről, valamint a további tervekről Kertész Péter ügyvezető igazgató adott tájékoztatást.
Rengeteg az új látnivaló az emlékparkban. Milyen forrásból milyen fejlesztéseket hajtottak végre?
– 2013-2014 a fejlesztések jegyében telt nálunk. Európai uniós forrásból számos újdonságot tudtunk megvalósítani. Ezek között két határon átnyúló program is volt, melyekben romániai partnerekkel dolgoztunk együtt. Megújult a szélmalom, mégpedig oly módon, hogy be is lehet üzemelni. Korhű tárgyakkal rendeztük be, amiket a látogatók kézbe vehetnek. 2013-ban adtuk át a Puszta házát, ami ökocentrumként működik, bemutatja a körülöttünk lévő állat- és növényvilágot, emellett az egészséges életmódra nevelés bázisa. 2013-ban egy kiemelt turisztikai pályázat keretében felépült egy új, többfunkciós látogatóközpont, ahol vendégváró, foglalkoztató helyiségek, előadóterem és időszaki kiállítási termek találhatóak. A Feszty-körképnek is helyet adó Rotunda épülete ma már belülről teljesen körüljárható.
Az új kiállítások olyan korszerű multimédiás és interaktív elemeket is tartalmaznak, amelyek mindenben megfelelnek a mai kor múzeumi-turisztikai elvárásainak. Örökségműhelyünkben pedig látogatóink valódi régészekké, antropológusokká válhatnak, és a gyakorlatban is kipróbálhatják a különböző népi mesterségek fogásait.
Vendégeink vetítőtermünkben a parkhoz kapcsolódó történelmi időkről háromdimenziós filmeket nézhetnek, amelyek listája folyamatosan bővül. Elkészült a Hungarikum tárház, valamint egy 300 fős konferenciaközpont.
– Utóbbi kialakítását mi indokolta?
– Mint muzeális kiállítóhely és emlékpark a törvény nem írja elő számunkra a tudományos háttérmunkát, de mi erre komoly hangsúlyt fektetünk. A központot június 30-án adtuk át, azóta már történészek, zenészek tanácskoztak nálunk. Később, ha lesz rá lehetőség, minőségi szálláshelyeket is szeretnénk kialakítani, most a többnapos konferenciák szervezése során környékbeli szállodákkal működünk együtt.
– Annak mi a jelentősége, hogy a Rotunda körbejárhatóvá vált?
– Így újabb kiállítások nyílhattak, köztük egy hiánypótló tárlat a Feszty-körkép születéséről, parkba kerüléséről. Van egy panoptikumszerű Feszty-szalon, ahol azokat a személyeket jelenítjük meg, akik részt vettek az elkészítésében, rekonstruáltuk a Kingyesi tanyát, ahol a vázlatok készültek.
Igyekeztünk belopni a középkort is a parkra, ezzel az időszakkal eddig csak a Szer monostor kiállítás foglalkozott, most bővítettük az interaktív Várak, csaták kiállítással. Megnyitottunk egy numizmatikai kiállítást is, amelyben megismerhetik az Árpád-kori pénzverés sajátosságait. Szintén uniós forrásból történtek fejlesztések a skanzenben, ahol korábban szakrális építmény nem volt, pedig egy magyar falu elképzelhetetlen templom nélkül. Az 1850-ben épült ányási Pallavicini-kápolnát tudtuk rekonstruálni, a korabeli technikát alkalmazva. Ám ez nem csupán kiállítótér, a templomot élővé varázsoltuk, már tartottak benne keresztelőt, esküvőt.
– Milyen rendezvényekkel várják a vendégeket?
– Gazdag a repertoár, amelyből idén még hátra van a szobori búcsú, a Szent Mihály-napi iparosok napja, és a Magyarok Karácsonya. Rendszeresek és nagy sikernek örvendenek a múzeumpedagógiai programok, melyek kínálatában szintén vannak új elemek.
– További fejlesztéseket terveznek-e?
– Több pályázatunk van. Köztük egy, amit a Kiskunsági Nemzeti Parkkal közösen nyújtottunk be, s nyertünk el a Körtvély-tó környékének megújítására, tanösvény létrehozására. Terveink között szerepel, hogy bemutassuk az egykori nemzetségi monostor területén zajló gazdasági tevékenységek egy részét. Ehhez gyógynövényes kert, feldolgozó üzem, valamint múzeumpedagógiai foglalkoztató épülne.