Lajosmizse a „szamóca fővárosa”
Basky András polgármester 2006 óta áll Lajosmizse élén. A töretlen szavazói bizalom azt feltételezi, hogy az elmúlt esztendők eredményeit az itt lakók is jól érzékelik.
2006-ot követően a településen az európai uniós pályázatoknak köszönhetően számos jelentős beruházást valósítottak meg, s ezeken belül is különösen nagy hangsúlyt fektettek a közszolgáltatások színvonalának javítására. – Új bölcsődét és óvodát építettünk, a meglévőket pedig felújítottuk – sorolja Basky András. – Megszépült és energiatakarékos lett az általános iskola homlokzata, korszerű a fűtési rendszere. Kívül-belül megújult a Polyák Imre Sportcsarnok, napelemes rendszert kapott a művelődési ház, és az egészségház korszerűsítésére is sikerrel pályáztunk. A város az elmúlt évek során közel 1 milliárd forintot költött a közintézményeire, összesen 4,5 milliárdot a település fejlesztésére. Mindezt adósság nélkül. Az el nem adósodott települések számára kiírt pályázaton 200 millió forintot nyertünk a Belügyminisztériumtól, amelyből elsősorban a központi területeken utak és járdák felújítását kívánjuk elvégeztetni. Ez utóbbi munkák a nyár folyamán fejeződnek be.
Mint a polgármestertől megtudtuk, végéhez közeledik a csatornaépítési beruházás, amely 2,2 milliárdos projekt. Újabb 450 millió forintot fordítottak az ivóvízminőség javítására, a vízműtelep fejlesztésére, az 500 m3-es víztorony és új vízvezetékek építésére. Rendbe tették az eliszaposodott Iskola-tavat, amely a város központjában található, és fontos a belvízgyűjtő szerepe.
A városvezetés tervei között szerepel a tó környékének rekreációs parkká alakítása sétautakkal, futó- és gördeszka-pályával, tanösvénnyel, játszótérrel és egy kisebb sportcentrummal. Mindezeket uniós forrásból kívánják megvalósítani.
Basky András szerint Lajosmizse fekvése – a főváros és Kecskemét közelsége, a vasútvonal és az M5-ös autópálya okán – vonzó az ipari befektetők számára. Mindezt jól mutatja az, hogy 100 millió forinttal nőtt a városi büdzsébe befolyó iparűzési adó az elmúlt évtizedben. Szabad kapacitású ipari területek várják azokat a befektetőket, akik beszállítói lehetnek például a kecskeméti autógyárnak.
Régebben mezőgazdasági településként tartották számon Lajosmizsét, ám ma már jelentős az ipar szerepe is. A hazai zöldség- gyümölcspiac mai is elképzelhetetlen a lajosmizsei gazdák terményei nélkül, amelyekből természetesen bőven jut külföldre is. Ezek közül is kiemelkedik az ízletes és kiváló minőségű „mizsei szamóca”, amely ott van minden jelentősebb hazai piacon.
– A jövő legfontosabb feladata, hogy azt a fejlesztési hullámot, amelyet elindítottunk, tovább tudjuk folytatni. Célunk, hogy minél több ipar települjön ide, s ehhez megfelelő feltételeket tudjunk teremteni. Ugyancsak fontos a mezőgazdasági termékek piacra juttatása, továbbá a közbiztonság javítására a kamerarendszer kiépítése – foglalta össze a közeljövő terveit Basky András polgármester.
Basky András
Lajosmizsén született, 1959-ben. A tanítóképző főiskolát Esztergomban végezte el, majd később közoktatási vezető szakirányú diplomát szerzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Tanított Táborfalván és szülővárosában. 14 évig volt a helyi Általános Iskolai Kollégium igazgatója. 2006 óta Lajosmizse polgármestere. Hobbija a kertészkedés.