Kecskeméten lényeges a turizmus fejlesztése

A város életében új időszak kezdődött a múlt hónap elején. Megkezdte munkáját a 2024–2029-es önkormányzati ciklus közgyűlése. A város polgármesterét, Szemereyné Pataki Klaudiát az elmúlt évek sikereiről és a következő évek terveiről, a turizmus fellendítéséről, valamint a közösségépítésről kérdeztük.

– Országos viszonylatban is híradások sora számolt be az elmúlt évek jelentős kecskeméti fejlesztéseiről. Mi volt a siker titka?

– Az egyik legfontosabb tényező, hogy Kecskeméten mindig is erős volt az összefogás és a hosszú távú gondolkodás. Városunk közössége képes egy irányba húzni, amikor nagy horderejű döntésekről van szó, függetlenül a nézeteink különbözőségétől. Ez ad Kecskemétnek sajátos, egyedi erőt. A második pedig, hogy mi itt nem kapkodunk. Szeretjük alaposan megvitatni a döntéseinket, hiszen nemcsak a holnapnak dolgozunk, hanem a holnaputánnak is.

– A turizmus fellendítése is része lesz az új ciklus feladatainak?

– Természetesen. Kecskemét adottságai rendkívül kedvezőek a turizmus szempontjából is, hiszen multikulturális örökségeink vonzó célpontok lehetnek. A turizmus fejlesztése során arra fogunk összpontosítani, hogy Kecskemét ne csak „áthaladható” város legyen, hanem a látogatók itt töltsenek akár több napot is, élvezzék a helyi programokat és szolgáltatásokat. Mi, kecskemétiek tudjuk, hogy egy kedves, emberléptékű, számos rendezvényt, kulturális programot kínáló városban élünk. Ezt szeretnénk büszkén megmutatni másoknak is. Fontos, hogy a turisztikai infrastruktúránkat fejlesszük. Több komoly lépést megtettünk már. Ide sorolható páratlan szépségű szecessziós városházánk teljes felújítása. A tündérpalota névvel is illetett épület nem csupán gyönyörű lett, de a látogatók előtt is nyitva áll. Az egykori tervezők – Lechner Ödön és Pártos Gyula – egy kiállítóteret is álmodtak az épületbe. Ezt mi most megvalósítottuk, és egy színvonalas, a mai igényeket messzemenőkig kiszolgáló, Kecskeméten hiánypótló helytörténeti tárlatot rendeztünk be. Tudom, hogy az a sokszínű kulturális élet, ami Kecskeméten működik, bármilyen magas közönségigényt képes kielégíteni. Azért, hogy ezekben az élményekben ne csak a kecskemétieknek legyen része, fontos személyi döntést is hoztunk. Az új ciklusban az egyik segítőm lett alpolgármesterként Bán János. A népszerű kortárs író a magyar kulturális élet jó ismerője és motorja is. Alpolgármesterként hozzá tartozik az idegenforgalommal, a városmarketinggel és a kultúrával kapcsolatos feladatok ellátása. Az ő kinevezése is bizonyság arra, hogy nagy hangsúlyt fektetünk a turizmus fellendítésére.

– Melyek a fő kihívások a következő ciklusban?

– Kihívás mindig van, most sincs ez másként. Egyrészt a gazdasági helyzet világszerte instabil, ami Kecskemétet is érinti. A célunk azonban az, hogy a helyi gazdaságot megerősítsük, új munkahelyeket teremtsünk, és biztosítsuk a város fenntarthatóságát. A másik fontos kihívás a közlekedés és az infrastruktúra fejlesztése. Az elmúlt években 45 útszakasz és csomópont épült meg, elsősorban a külső városrészek elérhetőségét javítva. A turizmus fejlesztése érdekében is szükség van ezekre a beruházásokra, hiszen a könnyű megközelíthetőség ebből a szempontból is kulcsfontosságú.

– Említette a közösségi közlekedés fejlesztését…

– Igen, a közösségi közlekedés Kecskeméten megfizethető, de tovább szeretnénk fejleszteni. 2025-től újabb, környezetbarát, hidrogén üzemanyagcellás buszok állnak forgalomba, amelyek a fenntarthatóság szempontjából is kiemelt fontosságúak. A buszflottánk fiatal, de szeretnénk még tovább modernizálni, hiszen a városlakóknak és a turistáknak egyaránt fontos a gyors és kényelmes közlekedés.

– A közbiztonság szintén fontos része a programnak. Mik a tervek ezen a téren?

– Kecskemét mindig békés, biztonságos város volt, és szeretnénk, ha ez így is maradna. Tovább erősítjük a közterület-felügyeletet és a rendőrségi jelenlétet. Tervezzük a városrendészet megerősítését. Ez az új csapat tettre kész helyi emberekből áll majd, és a közösség biztonságáért dolgozik. Fontos számomra, hogy a lakosság minden tagja – éljen a városközpontban vagy a peremkerületeken – biztonságban érezze magát.

– Milyen szerepet játszik a közösségépítés a jövő terveiben?

– A közösségépítés alapvető fontosságú számunkra. Egy város nemcsak az épületeiből áll, hanem a benne élő emberekből. Kecskemét mindig is erős közösségi összefogással bírt, és ezt az erőt meg kell őriznünk. Hiszek abban, hogy a közösségi együttműködés ad hitet a jövőre, és ez az a szilárd alap, amelyre építhetünk.

Psalmus Hungaricus-emlékmű

Az emlékmű Kodály Zoltánnak és Kecskeméti Végh Mihálynak állít emléket. Kecskeméti Végh Mihály 1561-ben elkészített zsoltárfordítását felhasználva alkotta meg a Psalmus Hungaricust Kodály. Az emlékmű Szemők Zsuzsa szobrászművész alkotása, Kodály Zoltán születésének 125. évfordulója alkalmából Kecskeméten a Kodály-emlékév záróünnepségeként avatták fel a városközpontban, a Kálvin téren, 2007. december 16-án. A Hungarikum Bizottság a Kodály-módszert 2017-ben emelte a hungarikumok sorába.