Kamara: szövetségben a vállalkozókkal

Konstruktív, korrekt együttműködés alakult ki a vállalkozók és a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara között. Dr. Sziráki András elnök fontosnak tartja, hogy a munkaerőpiac minden rezdülésére reagáljanak.

– Hogyan alakult a vármegye gazdasági teljesítménye 2024-ben?

– Nem egyszerű a válasz. Az elmúlt évtizedekben talán kicsit el voltunk kényeztetve, jól alakultak a dolgaink. Most viszont egész Európa gazdasága hanyatlóban van, nem várt eseményekkel kellett szembesülnünk. Mivel mi exportorientáltak vagyunk, nagy a kitettségünk a külső hatásokra, különös tekintettel a német gazdaságra, amelyhez ezer szállal kötődünk. Ezeket a tényeket, körülményeket tudomásul kell vennünk. Bízunk abban, hogy ez az év már kedvezőbben alakul, bár egyelőre még csupán alig érezhetők ennek a jelei.

– Melyek a legjelentősebb ágazatok?

– A hazai mezőgazdasági gépgyártás központja a mi vármegyénk. Örülök, hogy ez a terület stabilan tartja magát, és a világpiacon is tényezőként tartják számon. Jó agráradottságokkal rendelkezünk, habár az utóbbiak aszályos esztendők voltak. A vármegyében teljes körű a foglalkoztatás, a gazdaság területén 68 500 fő dolgozik. A termelési szerkezet stabil, csupán apró elmozdulás tapasztalható. Az összteljesítmény jelentős hányadát (66-67%) a feldolgozóipar adja, azt követi a kereskedelem 16%-kal, a szolgáltatási szektor pedig, igazodva a világpiaci trendekhez, előlépett a harmadik helyre, mögötte a mezőgazdaság és az építőipar következik.

– Milyen eszközökkel igyekszik segíteni a kamara a vállalkozásokat?

– A képzés fontos hangsúlyt kap. Kiemelt feladatunk a szakképzés és a munkaerőpiac összhangjának megteremtése, a munkaalapú társadalom erősítése. Elsődleges célunk, hogy a szakképzett munkaerő rendelkezésre álljon. Versenyhelyzetben kell mindezt megoldanunk, a piac szigorú szabályok szerint működik.  Fontos, hogy érezzék a szakemberek: szükség van rájuk a munkaerőpiacon. Több évtizede foglalkozunk mesterképzéssel annak érdekében, hogy az adott szakmakultúrában oktassák a jövő szakembereit. Annak, hogy látványosan csökkent a mesterképzésben részt vevők száma, egyszerű oka van: mostanra telítődött a piac, a vármegye minden területén, a teljes szakmastruktúrában jelen vannak a mesterek. Szeretném hangsúlyozni, hogy a szakma legjobbjaiból válik mester. Mesternek lenni rangot jelent, tiszteletet érdemelnek ezek a szakemberek. A képzések szervezésén túl napi kapcsolatban vagyunk a vállalkozásokkal, tanácsadással is segítjük őket. 

– Az elmúlt év végén zárták a Szövetségben a vállalkozókkal programot. Mi ennek a lényege?

– Tulajdonképpen ez a mottó összefoglalja ténykedésünk esszenciáját. Nem lehet semmit a véletlenre bízni, folyamatosan figyelemmel kell kísérni a munkaerőpiac rezdüléseit, mozdulását. Úgy érzem, rendben mennek a dolgaink. Arra törekszünk, hogy érezzék a vállalkozók, hogy szükség van rájuk a piacon. Fontosnak tartom, hogy a vállalkozók ebben partnerek. Konstruktív, korrekt együttműködés van közöttünk. Bizonyára ennek az összefogásnak, szövetségnek az eredménye, hogy a vármegyék közötti rangsorban a hetedik helyünket meg tudtuk tartani.