Jakabos Zsuzsanna beköszöntője
Kedves Olvasó!
Hogyan is kerül egy pécsi születésű lány Győrbe? A történet 2013-ban kezdődött, amikor edzőmmel, Petrov Ivánnal közös munkába kezdtünk. Ekkor Borkai Zsolt, Győr akkori polgármestere régióvezetőt keresett a leendő úszóegyesületbe. Mi az Aqua Sportközpont megnyitása előtt fél évvel érkeztünk a városba, és ekkor kezdődött el a Győri Úszó Sportegyesület felépítése. Nagy büszkeséggel tölt el az, hogy a szemem láttára vált az újonnan alakult egyesület alig pár évvel később Magyarország legeredményesebb úszóklubjává, ahol jelenleg már több százan hódolnak ennek a világszerte kedvelt sportágnak.
Kilenc éve élek Győrben, s elmondhatom, hogy már az első hónapoktól kezdve otthon éreztem magam a városban. A dolog persze nem volt ennyire egyszerű, hiszen egy komoly vállműtét utáni rehabilitációval kezdtem a költözésem utáni időszakot. Szerencsére nagyszerű szakemberek, mint például Leller Katalin gyógytornász kezébe kerültem, aki jelentősen elősegítette a viszonylag gyors felépülésemet. Azt viszont nyomban észrevettem, hogy az igazi győriek egyik fontos ismertetőjele a kerékpározás. A város lakói közül sokan nem csupán tavasszal, nyáron és ősszel, de télen, hóban, fagyban, jégesőben is biciklivel közlekednek. Ez nekem újdonság volt, a Mecsek oldalában nemigen látni ilyet, de azon vagyok, hogy én is felvegyem ezt a ritmust.
Győr egy igazán befogadó város. Ezt igazolja itteni első élményeim egyike is. Egy bevásárlás előtt a parkolóban megszólított egy fiatalember, aki néhány perc beszélgetés után azt mondta, hogy nagyon hasonlítok az egyik úszóra. Kiderült, én vagyok az az úszó, akire gondolt. Felcsillant a szeme, és az iránt érdeklődött, hogy mi járatban vagyok Győrben. Amikor mondtam neki, hogy ide igazoltam és ide is költöztem, még boldogabb lett. A mai napig nagyon jólesik visszagondolni erre a találkozásra. A fogadtatás az egyesületben is nagyon kedvező volt. Pedig nem biztos, hogy mindenhol tárt karokkal vártak volna egy 24 éves, frissen operált úszót. Itt azonban megkaptam a lehetőséget, és bízom abban, hogy a Győri Úszó Sportegyesület színeiben azóta elért eredményeimmel sikerült meghálálnom az akkori nyitottságot, a felém megnyilvánuló bizalmat.
Hogy mi volt az, ami először megfogott a városban? A töltések. Imádom a töltéseket! Szüleimmel 15 éven keresztül minden nyáron, több hónapon át vízitúráztunk, apukám volt a túravezető. A folyók, a partok és a töltések a gyerekkoromra emlékeztetnek, ami csodálatos volt, s ezt éreztem itt is. Emellett azt hiszem, még a győri fagyit is meg kell említenem, amit nagyon szeretek.
Mivel rengeteget utazok, ezért ha Győrben vagyok, leginkább otthon szeretek lenni. Ennek következtében – ha rajtam múlna – akár hetekig nem mozdulnék ki otthonról. Kivéve az uszodát, az edzéseket. Persze, ha időnk engedi, akkor szívesen járunk koncertre, színházba, vagy éppen sétálni a belvárosba.
Győrben korábban nem volt jelentős hagyománya az úszósportnak, a Győri Úszó Sportegyesület működése azonban ráirányította a figyelmet a sportágra. Nagyon örülök annak, hogy a győri sportkoncepció készítésekor egy kutatás egyértelműen kimutatta, hogy az úszás a város meghatározó sportágává nőtte ki magát. Csak remélni tudom, hogy az általam elért eredményeknek ebben volt némi szerepe. Győr sportváros, itt az emberek kedvelik a sportot, értenek hozzá, és nagyon lelkesen tudnak szurkolni. Egykor a labdarúgás volt a meghatározó, de komoly sikere és történelme van a városban a kézilabdának és a kajak-kenunak is.
Nemcsak a várost, de Győr-Moson-Sopron megyét is megkedveltem az elmúlt csaknem tíz év alatt. Pannonhalmára és a Szigetközbe mindig szívesen látogatok el. Akad azonban még bőven felfedezni való, hiszen a megye nagyon gazdag természeti szépségekben, kulturális és történelmi értékekben. Abban bízom, hogy majdan az aktív versenyzői pályafutásom befejezése után lesz időm a megye minden szegletét megismerni.
Jakabos Zsuzsanna
Európa-bajnok úszó, olimpikon