Debrecen Kelet-Magyarország meghatározó gazdasági, kulturális és turisztikai központja

Hazánk harmadik legnagyobb területű és második legnépesebb települése Hajdú-Bihar vármegye és a Debreceni járás székhelye, megyei jogú város. A vármegye lakosságának közel negyven százaléka él a cívisvárosban. Debrecen turizmusáról Papp László polgármesterrel beszélgettünk.

– Budapest után Debrecen a legjelentősebb térségi integráló erővel rendelkező hazai város. Az idegenforgalom terén is érvényesül ez?

– Debrecen és környéke a Magyar Turisztikai Ügynökség által létrehozott 11 turisztikai térség egyik legkomplexebb régiója, amely szereplőinek – Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és a Tisza-tó – partnersége nem újkeletű, s ami a turizmus helyi szintjén is működik. Hortobágy és Debrecen együttműködése – a közös gondolkodás mellett – már korábban, konkrét ügyekben is megjelent.

   A Hortobágy házhoz jön! elnevezésű rendezvény – melynek lebonyolítása is közösen zajlott – első helyszíne Debrecen volt. Ez a partnerség a Hortobágyi Lovasnapok szervezésével tovább bővült, hiszen évről évre támogatja a város a nagy múltú rendezvény megvalósítását. Emellett újságíróknak és az MTÜ turisztikai szakembereinek is szerveztünk már a térséget bemutató szakmai programokat a Hortobágyra és a Tisza-tóra is.

   A város turizmusában kiemelt termék az eseményturizmus, főként a kultúra területén. 2023-ban a város turizmusát és kulturális rendezvényeit menedzselő két cég összeolvadásával e kettő terület erősítése szintet lépett. Az összeolvadást követően a Főnix Rendezvényszervező KN Kft. feladataiban kiemelt szerepet kapnak a várost meghatározó turisztikai törekvések, így a jövőben a VisitDebrecennel közösen szeretnénk tovább erősíteni és láthatóvá tenni azt a komplex turisztikai kínálatot, mely Debrecen – mint négyévszakos úti cél – pozícióját növeli mind a szabadidős, mind a hivatásturizmus terén.

– Mit sorolna a kihagyhatatlan látnivalók közé?

– Egyre tartalmasabb és hosszabb a kulturális, sport- és gasztronómiai programlehetőségek listája, mely az egész évet átöleli. A szabadidős turisták tekintetében a város legnagyobb vonzerejét a sokszínű kulturális programkínálat, a nemzetközi sportesemények és a wellnessturizmus jelenti.

   Debrecen egy többgenerációs város, számos korosztály megtalálja itt a neki szimpatikus és kielégítő programlehetőséget, akár egy-két hétre is. A legnépszerűbb turisztikai attrakciók között van az Aquaticum SPA fürdőkomplexum, ami számos egységgel rendelkezik: termál-, élmény- és a többszörös díjnyertes strandfürdővel. A debreceni születésű írónő, Szabó Magda meseregénye alapján épült Sziget-kék tematikus park, az Agóra Tudományos Élményközpont, az állatkert és a Nagyerdei Parkerdő nem csupán a családoknak nyújt egész napos kikapcsolódást. Mindezek mellett az óváros cívisházai, a történelmi belváros, a Református Nagytemplom, a MODEM és a Református Kollégium Múzeuma, a Csokonai Teátrum, a Déri Múzeum számítanak a leglátogatottabb attrakcióknak. Utóbbi kapcsán egy olyan együttműködés vette kezdetét, melynek keretében a Szépművészeti Múzeum és Debrecen Önkormányzata a Déri Múzeum közreműködésével évente vendégül lát egy-egy kiemelkedő alkotást a fővárosi múzeum gyűjteményéből. Elsőként – adventtől vízkeresztig – El Greco Angyali üdvözlet című alkotása lesz látható a Déri Múzeumban. A város épített öröksége és a kulturális élményeket kínáló látnivalók, múzeumok mellett a Nagyerdőn található szabadidős létesítményeket (Nagyerdei Víztorony, Nagyerdei Szabadtéri Színpad stb.) látogatják előszeretettel a kikapcsolódni és feltöltődni vágyó turisták. Szintén népszerűek a város nagyrendezvényei, fesztiváljai: a Debrecziner Gourmet Fesztivál, a minden évben százezernél is több látogatót vonzó Campus Fesztivál, a Debreceni Bor- és Jazznapok, a határon túl is népszerű egyhetes Debreceni Virágkarnevál és a Debreceni Advent.

Mindehhez hozzájárul a biztonságos városi környezet, a fejlett infrastruktúra, a minőségi szálláshelykínálat, a bővülő városi zöldterületek és a környékbeli kirándulási lehetőségek a Hortobágytól Nyíregyházán át a Tisza-tóig.

–  Milyen kulturális és turisztikai fejlesztések zajlottak az elmúlt időszakban?

– A turizmus erősödésével Debrecen az egyik legnépszerűbb hazai úti céllá lépett elő. Ebben nagy szerepe van az elmúlt évek tudatos Debrecen-márka építésének és a turisztikai marketingkommunikációnak is, valamint a folyamatosan zajló turisztikai és városfejlesztéseknek. A pandémia, a 2022 februárjában kirobbant orosz–ukrán konfliktus és a szektort is megrázó energiaválság új kihívások elé állította az ágazatot.

   A körülmények ellenére a városban 2020-ban tovább folytatódtak a turizmushoz is kapcsolódó fejlesztések. Nyáron megnyitottuk Magyarország legkülönlegesebb strandját, 2022 júliusában elkészült a Szabó Magda regényén alapuló Sziget-kék tematikus játszópark, és megnyitott a város új színháza, a Csokonai Fórum. A Csokonai Nemzeti Színház Debrecen megújult épületét 2023-ban nyitottuk meg a nagyközönség számára. A teátrumban számos előadás angol nyelvű feliratozással is megtekinthető, amely a külföldi látogatóknak kínál újabb kikapcsolódási lehetőséget.

   Az elmúlt évek nehézségeinek ellenére a szállodaipar is fejlődni tudott Debrecenben. A Paris Garden Apartments 2022 májusában, az Accor-csoporthoz tartozó Mercure Debrecen négycsillagos szuperior szálloda – amely nemrégiben BREEAM Excellent nemzetközi fenntarthatósági tanúsítványt kapott – 2022 augusztusában került átadásra, míg a Hilton Garden Inn Debrecen City Center 2024. augusztus közepén fogadta első vendégeit. A világ egyik vezető szállodaüzemeltető vállalata, az Accor-csoport a Mercure Debrecen Hotelen kívül egy újabb szállodát nyit a városban a közeljövőben, ezúttal a Debrecen Airport közvetlen közelében. Az Ibis Styles szállodalánc az egyik legkedveltebb brand a csoporton belül. Az Ibis Styles Debrecen Airport Hotel a tervek szerint 2025-ben nyitja meg kapuit a vendégek számára. Debrecen népszerűségét a vendégforgalmi adatok is igazolják: a pandémia után 2023-ban 5,5 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma, és 4 százalékkal emelkedett a vendégek aránya 2022-höz képest, ezzel 2023 lett az új csúcsév Debrecen turizmusában.

– A karácsonyi ünnepre, az advent időszakára készülnek-e különleges ajánlatokkal az idelátogatók számára?

– Minden évben különleges élményeket ígér a Debreceni Advent, melyet a Travelmag.com utazási magazin Európa 20 legszebb karácsonyi vására közzé választott 2022-ben. A város főterén felállított különleges korcsolyapálya, a látványos „fényvillamosok”, a minőségi kézműves termékek és a gasztronómiai kínálat együttesen helyezték a Debreceni Adventet egy olyan nívós TOP 20-as listára, ahol többek között Bergen (Norvégia), Krakkó (Lengyelország), Lille (Franciaország), Innsbruck (Ausztria) és a milánói Piazza Duomo karácsonyi vásárai szerepelnek.

   A történelmi belváros gyönyörű fényárba „öltözik” az adventi időszakban. A debreceni mézeskalács és a forralt bor illata belengi az utcákat, tereket a lenyűgöző Református Nagytemplom ölelésében, amelynek a tornyából csodálatos kilátás nyílik a karácsonyi vásárra. Koncertek, finom ételek, izgalmas kalandok, programok várják a gyerekeket, családokat, kikapcsolódni vágyó felnőtteket, és persze meglepetésekkel is készülünk. Szilveszterkor zene, tánc és fergeteges hangulat várja a helyieket, valamint a városban pihenő és szórakozni vágyó turistákat.

– A város a debreceni páros kolbásszal szerepel a hungarikumok listáján. Mi a története? Milyen változatai ismertek?

– Debrecen azon különleges városok egyike, melynek nevéhez íz is társul. Az igazi, eredeti debreceni páros kolbász sertés- és marhahúsból – ritkábban bárányhús felhasználásával –, továbbá szalonnából készül. A debreceni páros kolbász több évszázados múltra tekint vissza, a cívis közösség gazdálkodásából, sajátos társadalmi viszonyaiból fakadóan egyszerre közösségi, kulturális és gasztronómiai termék. Mint praktikus egytálétel, alapvetően két fő változatban alakult ki és terjedt el szerte a világon. Feltételezetten már a XVII. században is ismerték a debreceni nagyvásárokban megforduló német kereskedők, vásározók, akik magukkal vitték a hírét és hozzávetőleges készítési módját, választási lehetőséget kínálva a frankfurti, a bécsi és bajor kolbászfélék mellé.

Így vált a cívisvárosban készült étel ismertté és kedveltté Debreziner néven a német területeken, illetve ott, ahová német közvetítéssel jutott el, többek között az USA-ban és Ausztráliában. A debreceni páros kolbász köré épülő őszi Debreczeni ZAMAT Fesztiválon minden évben megízlelhetik a gasztronómia szerelmesei a kellemesen lédús és roppanós, igazi debreceni párost. A páros kolbász négy változata ismert. A tradicionális változat 100 százalék marhahúsból készült kolbász, kóser változatban kóser eljárással vágott marha, vagy marha- és bárányhúsból készült kolbász. A standard változatban marha- és hússertés-, vagy mangalicahús bizonyos arányából gyúrják a kolbászt, a prémium változat pedig 100 százalék hússertés- vagy mangalicahúsból készül.