Városnéző programok sora Veszprémben

Veszprém

Kétféle utazó van: az egyik előre felkészül arra, hogy az adott városban mit szeretne megnézni, a másik pedig a helyszínre érve tájékozódik a lehetőségekről. Mindkét csoportra gondoltak a veszprémi tematikus séták szervezői, amelyek különböző szemszögből mutatják be várost az érdeklődőknek.

A nyáresti Veszprém séták során megelevenedik a város múltja. Érdekes történeteket hallgatva fedezhetik fel a résztvevők a vár aljában csörgedező Séd-patak menti kincseket, az Óváros tér épületeit, és ismerkedhetnek meg a Veszprémi Vár históriájával, kulturális örökségével. Augusztusban 11-én és 24-én, azaz két alkalommal lesz ilyen program. A hónap végén, 27-én pedig nyárbúcsúztató sétára invitálják az érdeklődőket. 

   Veszprém a zene városa is. Ennek jegyében szervezik meg a Veszprém, a zenélő ékszerdoboz sétákat, amelyeken a zenebarátok megismerkedhetnek azokkal a belvárosi helyszínekkel, melyek kötődnek a város zenei múltjához és jelenéhez. A sétálók átfogó képet kaphatnak Veszprémről, a város zenei nagyjairól, a híres fesztiválokról, és ami a városnézést rendhagyóvá és még élménydúsabbá teszi: az idegenvezető és énekes, a Veszprém megyei Príma-díjas Gizella Nőikar szólistája, Kruppa-Jakab Éva a helyszínekhez kötődő dallamokat ad elő. Augusztusban 6-án, 20-án és 30-án hívják sétára a zene iránt érdeklődőket. 

   Légy ott(hon) Veszprémben program egy olyan városismereti séta, amelyen a résztvevők játékos formában  ismerhetik meg a város főbb nevezetességeit, miközben érvényesül a klasszikus mondás, miszerint nem a cél a fontos, hanem az odáig vezető út. Ez a séta azoknak ajánlható, akik szeretnének többet megtudni Veszprém kulturális örökségéről. Ebben, s az útvonalon lévő rejtélyek megoldásában szakavatott idegenvezető nyújt segítséget. Augusztusban 13-án és 19-én lesz városismereti séta. 

   Egy igazi különlegesség a Borotvaélen – Veszprém egy 19. századi borbély szemszögéből program. Ez érdekes lehet azoknak, akik még soha nem jártak borbélyműhelyben, de azoknak is, akik igen. Segít elgondolkozni azon, hogy miközben a borbély a hab és a penge segítségével újjávarázsolja a vendég arcát, hogyan is él a mindennapjaiban. Mi az öröme és mi a bánata? Mi jár a fejében, miközben az arcszeszek között válogat? Ezen a veszprémi sétán egy 19. századi „kisember”, egy borbélylegény mindennapjain és naplórészletein keresztül bontakozik ki a hajdani város képe. Milyen is volt akkor egy napfogyatkozást megélni, piacra járni, megházasodni vagy esetleg kirúgni a hámból és másnap kótyagosan ébredni, s milyen törvényei voltak a szerelemnek. A résztvevők úgy érezhetik, mintha csak éppen beültünk volna Francsics Károly – mert ez borbély neve – székébe, aki halkan, duruzsolva mesél magáról és életéről. Augusztusban 10-én, 13-án és 21-én indul az Óváros térről a „borbélyséta”.